İnşaat Akustiği

( Construction Sound Insulation )

Dinlenmek ve evde aktiviteler gerçekleştirerek rahatlamak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için oldukça önemlidir. Uyku ve dinlenme için gürültüsüz bir alan gereklidir. Gürültü, rahatlamayı engelleyen ve uzun süre maruz kalındığında kişiye zarar verir. Gürültü tedirginlik yaratır, dikkat dağınıklığına neden olarak konsantrasyonu engeller. Gürültülü bir ortamda dinlenmek ve kesintisiz bir uyku uyumak mümkün değildir. Bu sorunların devam etmesi, psikolojik ve / veya fiziksel bozukluklara, kardiyovasküler hastalıklara ve bağışıklık sisteminde değişikliklere yol açan kronik sinirlilik ve stres durumlarına neden olabilir.
Çeşitli çalışmalara göre, gürültü kişiye bağlı olarak farklı seviyelerde uyku üzerinde bir etki yaratmaktadır. 30 dB’den itibaren gürültü, uyku kesintileri gibi uyku sorunlarına ve uykusuzluğa neden olabilir.
İnşaat dünyasındaki değişim, daha yüksek binalar yapmak için daha hafif ve daha geçirgen malzemelerle inşaa etmek gibi değişimler nedeniyle, özellikle yeni yapılarda ses izolasyonu daha büyük bir problem haline gelmiştir. Bu eksikliği tamamlamak ve insanlara rahat edecekleri bir ortam sağlamak için özellikle inşaat fazında yapılara ses izolasyonu yaparak müdahale etmek hem zaman hem da maddi kaynak açısından daha verimli olmaktadır.

DUVAR SES İZOLASYONU

Duvar ses yalıtımı, özellikle komşu duvarlardan gelen ve sizi rahatsız eden gürültülerin izole ederek sizlere daha huzurlu ortamlar yaratır. Binalarda duvar ses yalıtımı uygulamalarımızı gerçekleştirebilmemiz için duvarların en az kaba sıva olması gerekmektedir. Doğrudan tuğla üzerine yapılacak uygulamalar verim sağlamayacaktır.

İKİ TUĞLA ARASI İZOLASYON

Kaliteli bir bina inşa etmek için inşaat malzemelerini seçerken binalarda olması gereken sessizliği de hesaba katarak ses yalıtımına özen gösterilmelidir. Oluşturulacak dairelerin iç hacimlerini daraltmamak ve ekstra bir uğraş gerektirmemesi adına tuğla veya gazbeton aralarında yüksek ses yutum katsayısına sahip ürünler kullanılır. Elde edilecek ses yalıtım oranı kullanılan malzemenin yoğunluğuna ve kalitesine göre değişmektedir.

Bu işlem için kullanılan ürünler; bariyerli süngerpan, süngerpan, bondex veya bariyerli bondex süngerdir. Ses bariyeri daha iyi bir ses yalıtımı sağlamak için ses yalıtım süngerleri ile beraber kullanılmaktadır.

BİTİŞİK KOMŞU DUVAR İZOLASYONU

Apartmanlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılmadan yapılan ince duvarlardan ses sızıntısı yaşanarak komşu daireye rahatsızlık verilmesidir. Bu sorunun tek çözümü ortak duvar ses yalıtımı uygulaması yapılmasıdır. Bunun için mevcut duvara ses yalıtım malzemeleri ve alçıpan duvar ile birlikte boşluklu bir ses yalıtım sisteminin kurulmasıdır. Bu yöntem hem yan daireden gelen sesi hem de dışarı çıkan sesi engellemektedir. Bitirişi alçıpan duvar ile yapıldığı için istenilen renge boyama ya da duvar kağıdı kullanma konusunda bir sorun yaşanmamaktadır.

ALÇIPAN BÖLME DUVAR İZOLASYONU

Uygulamada ilk önce karkas geçecek noktalara strip çekilir, ardından duvar boyutuna ve bina yapısına uygun karkaslar monte edilir. Karkas üzerine 3mm veya 6mm ses bantları geçirilir. Daha sonrasında sünger yerleştirilir ve  hava boşluğu bırakarak izolasyon oranını arttırmak için tekrar karkas montelenir. Akustik alçıpanlarda karkaslara monte edildikten sonra iki tarafa da ses bariyerleri yapıştırılır. Yapıştırmak için solid bazlı sıvı yapıştırıcı kullanılır.

Son olarak izolasyon işlemi için tekrar alçıpanları monte edip izolasyon işlemini sonlandırıyoruz. Tüm bu işlemi anahtar teslim olarak da sonlandırabiliriz. Bunun için istenirse boya istenirse duvar kağıdı kaplama hizmetimiz mümkündür.

TAVAN SES İZOLASYONU

KATLAR ARASI SES İZOLASYONU

Katlar arası ses yalıtımı ayak seslerini durdurmak, taşınan mobilyalar çarpma gürültüsünü engellemek için yapılmaktadır. Bu sayede komşularınızın TV sesini veya konuşma sesini durdurabilirsiniz. Yeni inşa ve dönüşüm projeleri için zeminleri ayırma yöntemleri konusunda yardım ve tavsiye alabilirsiniz.

Katlar arası ses yalıtımı uygulamalarımızda kullanmış olduğumuz malzemeler kalite belgeli uzun ömürlü kullanım sağlayan ürünlerdir. Gerekli testlerden geçirilerek hizmete sunulmaktadır.

ÜST KATA GİDEN SESLER NASIL ENGELLENİR ?

Ses geçirmez tavan elde etmek istiyorsanız kullanacağınız ses yalıtım malzemeleri süngerpan ve epdm ses bariyeridir. Malzeme yoğunluğu ve kalınlığı belirlenerek hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. Öncelikle süngerpan sıvı solid bazlı sünger yapıştırıcısı ile yapıştırılır. Hava boşluğu yaratmak için çelik veya karkas profille boşluk bırakılır. Profillerin üzerine kauçuktan elde edilen ses yalıtım bandını uygulanır. Ardından alçıpan kaplama yapılıp epdm ses bariyeri uygulandıktan sonra alçıpan kaplama ile izolasyon tamamlanır.

ZEMİN SES İZOLASYONU

PARKE ALTI SES YALITIMI

Eve gelen misafiriniz veya kendi ailenizin oluşturduğu darbe kaynaklı sesler alt kattaki komşunuzu fazlasıyla rahatsız edebilir. Sadece sizden giden sesler değil alt kattan gelebilecek gürültüye de karşı parke altında uygulama yapabilirsiniz. Sizden giden sesler kadar engellenemese de sizi rahatsız etmeyecek oranda bu durumu engelleyebilirsiniz. Peki bu aşamalarda kullanılan malzemeler nelerdir ?

Parke altı yalıtım malzemeleri; evapan, ses yalıtım bariyerleri, mantarlı kauçuk levha, mantar şilte ve süngerpandır. Kullanacak kalınlıklar mevcut ses geçiş oranına göre değişebilir. O yüzden net kalınlık verebilmemiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ürünleri incelemek için zemin döşemeleri bölümüne gidebilirsiniz.

Titreşim İzolasyonu

ALT KATA GİDEN SESLER NASIL ENGELLENİR ?

Apartmanların en çok yaşadığı sorunlardan biri üst kattan gelen yani alt kata giden seslerdir. Bu sesler sadece konuşma televizyon sesi olmayıp evinizin içinde kurduğunuz bateri veya ev sinema stüdyosu dahi olabilir. Gürültünün kaynağına uygun izolasyon yöntemleri devreye girmektedir. Eğer ses şiddeti çoksa parke altında yapılan standart işlem yerine yüzer zemin uygulaması yapılmalıdır. Bu işlem yüzer oda yani oda içinde oda sisteminde kullandığımız uygulama modelindendir.

Bunun için yapılan işlem sırasıyla; süngerpan, karkas, mdf, ses bariyeri ( epdm veya pvc ) evapan veya mantarlı kauçuk levhadır. Son işlem için parke veya akustik halı kullanabilirsiniz. Bu tamamen alanı ne şekilde kullanacağınızla alakalıdır.

Gürültü ve Titreşim Yalıtımı

ŞAP ALTI SES YALITIMI

Şap altı ses izolasyonu, zeminde oluşan titreşim ve gürültüyü izole ederek zeminden alt komşuya verilebilecek rahatsızlığın önüne geçmek için yapılan uygulamalardan biridir. Şap altında yapılan izolasyon işlemi sayesinde, çeşitli darbelerde dolayı meydana gelen titreşimleri, şaptan döşemeye veya duvarlara iletilmediğinden dolayı, yüksek bir ses yalıtım koruması sağlamaktadır.

 Şap altı ses yalıtım; seramik, parke, fayans, ahşap gibi dekorasyon malzemelerinin altına kullanıldığında, odadaki gürültüyü engelleyerek ses yalıtımını sağlamaktadır. Şap altı çeşitlerinden olan kauçuk modeli ise, titreşimleri emerek darbelerin sesinin en aza indirgemesinde faydalıdır.

SERAMİK ALTINA SES YALITIMI UYGULAMASI

FAYANS ALTINA SES YALITIMI UYGULAMASI