İnşaat Akustiği

ses yalıtımı izolasyonu

( Construction Sound Insulation )

İnsanların sağlığı için, evde düzenli aktiviteleri ve dinlenmelerini değiştirmek. Uyku ve dinlenme için gürültüsüz bir alan gereklidir. Gürültü, onu algılayanlar için sağlık için hoş olmayan, istenmeyen, yıkıcı veya zararlı bir sestir. Gürültü tedirginlik yaratır ve dikkat, iletişim, konsantrasyon, dinlenme ve uykuyu engeller veya engeller. Bu sorunların devam etmesi, psikolojik ve / veya fiziksel bozukluklara, kardiyovasküler hastalığa ve bağışıklık sisteminde değişikliklere yol açan kronik sinirlilik ve stres durumlarına neden olabilir.
Çeşitli çalışmalara göre, gürültü kişiye bağlı olarak farklı seviyelerde uyku üzerinde bir etki yaratmaktadır. 30 dB’den itibaren gürültü, uyku kesintileri gibi uyku sorunlarına ve uykusuzluğa neden olabilir.
Daha sağlam inşa edilmiş ve daha büyük kütleye sahip daha ağır yapıların yerini alan daha hafif yapılar nedeniyle havadaki sorunlar artmıştır.

DUVAR SES İZOLASYONU

Duvar ses yalıtımı ile özellikle komşu duvarlardan gelen ve sizi rahatsız eden gürültülerin izole ederek sizlere daha huzurlu ortamlar vaad etmekteyiz. Binalarda duvar ses yalıtımı uygulamalarımızı gerçekleştirebilmemiz için duvarların en az kaba sıva olması gerekmektedir.Direk tuğla üzerine yapılacak uygulamalar verim sağlamayacaktır.

İKİ TUĞLA ARASI İZOLASYON

Kaliteli bir bina inşa etmek için inşaat malzemelerini doğru seçerken binalarda olması gereken sessizliği de hesaba katarak ses yalıtımına özen göstermeliyiz. Oluşturulacak dairelerin iç hacimlerini daraltmamak ve ekstra bir uğraş gerektirmemesi adına tuğla veya ytong aralarında yüksek ses yutum katsayısına sahip ürünler kullanılır. Elde edilecek ses yalıtım oranı kullanılan malzemenin yoğunluğuna ve kalitesine göre değişmektedir.

Bu işlem için kullanılan ürünler; bariyerli süngerpan, süngerpan, bondex veya bariyerli bondextir. Bariyerli olmaları malzemenin daha iyi ses keseceğini göstermektedir.

iki tuğla arası ses yalıtımı malzemeleri

BİTİŞİK KOMŞU DUVAR İZOLASYONU

Dairelerde  ortak duvarlarda ses yalıtımı, duvarlar arası geçiş yapan rahatsız edici seslerin kesilmesi amacıyla yapılmaktadır. Komşu duvarınızdan sizin dairenize geçen seslerin kesilmesini istiyorsanız bu durumda ses yalıtım uygulaması yapılması gerekli olacaktır. Ortak duvarda mevcut yüzeye ses yalıtım malzemeleri uygulanarak üzeri kapatılmaktadır. Komşunuz ile ortak duvarınızdan sizin dairenize sesler sızmaktadır. Özellikle yeni yapılarda çok sık rastlanmaktadır.İki daire arası ince yapılan duvarlar sonucunda karşılıklı komşularda ses problemi günümüzde çok yaygındır. Ancak bu tür problemin bir çözüm yolu mevcuttur.

bitişik komşu duvar ses yalıtımı malzemeleri

ALÇIPAN BÖLME DUVAR İZOLASYONU

Alçıpan bölme duvar uygulaması nasıl yapılır ?

Uygulamada ilk önce karkas geçecek noktalara strip çekilir, ardından duvar boyutuna ve bina yapısına uygun karkaslar monte edilir. Karkas üzerine 3mm veya 6mm ses bantları geçirilir. Daha sonrasında sünger yerleştirilir hava boşluğu bırakmak için ve izolasyon oranını arttırmak için tekrar karkas montelenir. Akustik alçıpanlarda karkaslara monte edildikten sonra iki tarafa da ses bariyerleri yapıştırılır. Yapıştırmak için solid bazlı sıvı yapıştırıcı kullanılır.

Son olarak izolasyon işlemi için tekrar alçıpanları monte edip izolasyon işlemini sonlandırıyoruz. Tüm bu işlemi anahtar teslim olarak da sonlandırabiliriz. Bunun için istenirse boya istenirse duvar kağıdı kaplama hizmetimiz mümkündür.

tek karkas alçıpan bölme duvar ses yalıtımı

TAVAN SES İZOLASYONU

KATLAR ARASI SES İZOLASYONU

Katlar arası ses yalıtımı ayak seslerini durdurmak için ses yalıtımlı zeminler, taşınan mobilyalar çarpma gürültüsünü durduracak çözümlere ihtiyaç duyulduğu için yapılır. Bu sayede komşularınızın tv sesini veya konuşma sesini durdurabilirsiniz. Yeni inşa ve dönüşüm projeleri için zeminleri ayırma yöntemleri konusunda yardım ve tavsiye alabilirsiniz.

Katlar arası ses yalıtımı uygulamalarımızda kullanmış olduğumuz malzemeler kalite belgeli uzun ömürlü kullanım sağlayan ürünlerdir. Gerekli testlerden geçirilerek hizmete sunulmaktadır.

üst kattan gelen sesler nasıl engellenir

ÜST KATA GİDEN SESLER NASIL ENGELLENİR ?

Ses geçirmez tavan elde etmek istiyorsanız kullanacağınız ses yalıtım malzemeleri süngerpan ve epdm ses bariyeridir. Ama malzeme en yoğun ve kalın olacak şekilde hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. İnşaat akustiği uygulamamıza başlamadan önce yapıştırma yapılacak yerin kuru ve temiz olmasına özen gösteriniz. İlk adım olarak süngerpanı sıvı solid bazlı sünger yapıştırıcısı ile yapıştırdıktan sonra hava boşluğu izolasyonda önemli olduğu için çelik veya karkas profille boşluk bırakılır. Profillerin üzerine kauçuktan elde edilen ses yalıtım bandını uyguluyoruz. Ardından alçıpan kaplama yapıp epdm ses bariyeri uyguladıktan sonra finish malzeme olarak tekrar alçıpan kaplama yapıyoruz.

üst kata giden sesler nasıl engellenir

ZEMİN SES İZOLASYONU

PARKE ALTI SES YALITIMI

Parke uygulaması çoğunlukla evlerde yapıldığı için evden bahsedecek olursak; eve gelen misafiriniz veya kendi ailenizin oluşturduğu darbe kaynaklı sesler alt kattaki komşunuzu fazlasıyla rahatsız edebilir. Sadece sizden giden sesler değil alt kattan gelebilecek gürültüye de karşı parke altında uygulama yapabilirsiniz. Sizden giden sesler kadar engellenemese de sizi rahatsız etmeyecek oranda bu durumu engelleyebilirsiniz. Peki bu aşamalarda kullanılan malzemeler nelerdir ?

Parke altı yalıtım malzemeleri; evapan, ses yalıtım bariyerleri, mantarlı kauçuk levha, mantar şilte ve süngerpandır. Kullanacak kalınlıklar mevcut ses geçiş oranına göre değişebilir. O yüzden net kalınlık veremiyoruz. Ürünleri incelemek için zemin döşemeleri kısmından ürünleri inceleyebilirsiniz.

Titreşim İzolasyonu

parke altı ses yalıtım uygulaması

ALT KATA GİDEN SESLER NASIL ENGELLENİR ?

Apartmanların en çok yaşadığı sorunlardan biri üst kattan gelen yani alt kata giden seslerdir. Bu sesler sadece konuşma televizyon sesi olmayıp evinizin içinde kurduğunuz bateri veya ev sinema stüdyosu dahi olabilir. Gürültünün kaynağına uygun izolasyon yöntemleri devreye girmektedir. Eğer ses şiddeti çok varsa parke altında yapılan standart işlem yerine yüzer zemin uygulaması yapıyoruz. Bu işlem yüzer oda yani oda içinde oda sisteminde kullandığımız uygulama modelindendir.

Bunun için yapılan işlem sırasıyla; süngerpan, karkas, mdf, ses bariyeri ( epdm veya pvc ) evapan veya mantarlı kauçuk levhadır. Son işlem için parke veya akustik halı kullanabilirsiniz. Bu tamamen alanı ne şekilde kullanacağınızla alakalı.

Gürültü ve Titreşim Yalıtımı

parke altı ses izolasyon malzemeleri

ŞAP ALTI SES YALITIMI

Şap altı ses izolasyonu, zeminde oluşan titreşim ve gürültüyü izole ederek zeminden alt komşuya verilebilecek rahatsızlığın önüne geçmek için yapılan uygulamalardan biridir. Şap altında yapılan izolasyon işlemi sayesinde, çeşitli darbelerde dolayı meydana gelen titreşimleri, şaptan döşemeye veya duvarlara iletilmediğinden dolayı, yüksek bir ses yalıtım koruması sağlamaktadır.

 Şap altı ses yalıtım; seramik, parke, fayans, ahşap gibi dekorasyon malzemelerinin altına kullanıldığında, odadaki gürültüyü engelleyerek ses yalıtımını sağlamaktadır. Şap altı çeşitlerinden olan kauçuk modeli ise, titreşimleri emerek darbelerin sesinin en aza indirgemesinde faydalıdır.

şap altı ses yalıtımı malzemesi

SERAMİK ALTINDA SES YALITIMI NASIL YAPILIR ?

seramik altı ses izolasyonu

FAYANS ALTINDA SES YALITIMI NASIL YAPILIR ?

fayans altı ses izolasyonu