Hacim Ses Akustiği

OFİS SES YALITIMI

Avukatlar, doktorlar gibi gizliliğe ihtiyacı olan ya da açık ofis gibi kalabalık ve gürültü çalışma ortamları için ofis içi ses yalıtımı sağlamak oldukça önemlidir. Kişisel gizliliğin konu olduğu durumları danışmaya gelen müşteriler dışarıdan gelen sesler nedeniyle tedirgin olabilir. Açık ofislerde ise ofis içindeki sesler birbirine karışarak çalışanların dikkatini dağıtabilir. Bu durumları engellemek için doğru bir şekilde uygulanmış akustik izolasyon çözümü sağlamak gerekir.

Ofis İçi Ses Yalıtımı Uygulaması

Ses yalıtımını sağlamak için aşırı gürültüyü sınırlayan, oda dışına çıkışını engelleyen ve gürültüyü emen akustik malzemeler kullanmak gereklidir. Bunun için genellikle kumaş kaplı tavan ve duvar panelleri, açık ofisler için masa seperatörleri ve zemin döşemeleri kullanılmaktadır. Kaliteli ve son teknoloji malzemelerle ofisinize uygun tasarımlar yapıyor, performansı artıran hoş çalışma alanları oluşturmaktayız.

KONFERANS SALONU SES YALITIMI

Konferans salonlarında ses yalıtımı, konuşmanın anlaşılır olması için oldukça büyük önem taşımaktadır. Konuşmanın salonun her yerinden kolayca duyulabilmesi için dış gürültünün engellenmesi ve yankı süresinin azaltılması gerekmektedir. Konferans salonlarında yankılanma süresi 0.5 saniye ile 0.75 saniye arasında olmalıdır. İşlevsel bir konferans salonu için tüm bu koşulların yerine getirilmesi için profesyonel bir akustik uygulama şarttır.

Konferans Salonu Ses Yalıtımı Uygulaması

Konferans salonları için genellikle sadeliğin ön planda olduğu tasarımlar uygulanır. Şık ve sade bir görünüm elde etmek için konferans salonu duvar kaplama kumaş kaplı duvar ve tavan panelleri ile yapılır. Bunun yanında estetik görünümü ve işlevselliği ile öne çıkan ses yansıtıcı ahşap paneller de kullanılmaktadır.

TOPLANTI SALONU SES YALITIMI

Toplantı salonları önemli konuların görüşüldüğü yerler olması sebebiyle hem dışarıdan gelen gürültü ile katılımcıların dikkatlerinin dağılmasının önlenmesi hem de konuşulan önemli konuların dışarı sızmasının engellenmesi büyük önem taşır. Bunun yanında müşterileri gürültüde arınmış bir ortamda ağırlamak iş yeriniz için oldukça önemlidir. Bu sebeple toplantı salonlarında doğru bir şekilde uygulanmış akustik izolasyon yöntemleri kullanılmalıdır.

Toplantı Odası Nasıl Olmalı?

Toplantı odaları, dışarıdan sesin girmemesi ve içeride konuşulanların dışarıya çıkmaması için özenle oluşturulan akustik izolasyon projesine ihtiyaç duyar. Ses yalıtımını sağlamak için akustik tavan panelleri ve akustik duvar panelleri kullanılmalıdır. Bunun haricinde ofis için akustik ofis kabinleri kullanılarak hem şık hem de işlevsel bir toplantı odası oluşturulabilir.

ÇAĞRI MERKEZİ SES YALITIMI

Çağrı merkezleri, genellikle aynı ofis içinde bulunan kalabalık bir çalışan grubunun aynı anda müşterilerle konuşarak,  müşterilerin sorunlarına çözüm getirilmeye çalışılan kurumlardır. Bu durumda çalışanların, tamamen karşılarındaki kişiye odaklanarak onların durumunu iyi analiz etmesi ve çözümler sunması gerekmektedir. Bir odada birden çok kişinin aynı anda konuşması sebebiyle hem ortamda bir gürültü oluşacak hem de bu gürültü diğer odalara da ulaşacaktır. Bu durumu engellemek ve çalışanların verimini yükseltmek için gürültü oluşmasını ve yayılmasını kesebilmenin tek yolu akustik izolasyon yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Call Center Ses Yalıtımı

Çağrı merkezleri için, çalışma alanının üzerine yerleştirilecek tavan panelleri, sesin emilmesini sağlar ve yayılmasını önler. Bunun yanında kullanılacak duvar panelleri ile sesin hem duvardan yansıyarak geri dönmesi hem de dışarıya çıkması engellenir. Bunun haricinde ses emici masa seperatörleri ve akustik paravanlar sayesinde çalışanların seslerinin birbirine ulaşması ve karışması engellenir. Ayrıca tam ya da yarı kapalı ofis kabinleri ile sesin yansımasının da önüne geçilebilir.

SİNEMA SALONU SES YALITIMI

Sinema salonları, tiyatrolar ve oditoryumlarda ses kalitesi ve akustiği oldukça önemli konulardan biridir. İzleyicinin seyir zevkinin bozulmaması için sesin net ve yankısız bir şekilde ulaşması gerekmektedir. Sinema salonları oldukça geniş alanlardır ve ses dalgalarının yayılması ve yankılanması nedeniyle anlaşılırlık azalabilir. Bunun dışında dışarıdan gelebilecek sesler performansın kalitesini düşürdüğü gibi izleyicinin dikkatini de dağıtabilir. Ayrıca sinema salonunun dışına çıkan gürültü mekandaki diğer insanları rahatsız edebilir. Bu gibi sebepler nedeniyle sinema salonlarında izolasyon ve akustik için profesyonel bir yardım almak oldukça önemlidir.

Sinema Ses Yalıtımı

Sinema salonlarında diğer alanlara oranla yoğunluğu çok daha yüksek malzemeler tercih edilmeli ve hem tavan hem de duvarda sesin yankılanmasını ve geçişini engelleyecek akustik paneller kullanılmalıdır. Ürün çeşitliliğimiz sayesinde müşterilerimize hem işlevsel hem de görsel çözümler ile alana uygun geliştirilen çözümler sunmaktayız.

EV SİNEMASI SES YALITIMI

Sinema keyfini evinize taşımak isteyen bir sinema aşığı iseniz, ses sisteminin kalitesi kadar sinema odanızın akustiğinin de seyir zevki için önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Kuracağınız harika bir sistem, akustik özellikleri yetersiz bir odada istediğiniz gibi bir performans sergileyemeyecektir. Sinema odanızın akustiğini optimize etmek ve ses yalıtımının düzgün sağlanması için uygun malzemelerin uygun yerlerde kullanılması gerekmektedir.

Mini Home Cinema Ses Yalıtımı

Keyifli bir seyir deneyimi için, sesin yankılanmasını engelleyecek akustik malzemelerin odanıza doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için hem görsel hem de işlevsel olarak yüksek performansa sahip heraklite ahşap paneller tercih edilebilir. Bunun yanında kumaş kaplı tavan ve duvar panelleri de sık tercih edilen malzemeler arasındadır. Sesin odadan ayrılmaması ve evin diğer yaşam alanlarında gürültü oluşturmaması için gerekli malzemeler kullanılarak ses yalıtımı sağlanmalıdır.

STÜDYO SES YALITIMI

İster profesyonel bir stüdyo olsun ister evinizde oluşturduğunuz bir oda olsun, ses ve video kaydı için kullanılan alanlarda akustiğin kalitesi oldukça önemlidir. Ses kaydının düzgün olabilmesi için yankılanmayı önlemek birinci kuraldır. Bunun dışında kayıt kalitesini bozabilecek dışarıdan gelen seslerin önlenmesi de büyük önem taşımaktadır. En küçük bir gürültü kirliliği bile hassas kayıt makinelerine yakalanarak kaydın kalitesini düşürebilir.

Stüdyo Akustik Düzenleme

Stüdyonuzu akustik açısından düzenlemek için doğru malzeme seçimi ve doğru uygulama şarttır. Ses dalgalarını hapseden kumaş kaplı duvar panelleri ya da heraklite ahşap paneller kullanılarak sesin yankı yapması engellenebilir. Dışarıdan gelen seslerin stüdyo içine girmesini engellemek için stüdyo ses yalıtım malzemeleri ile doğru bir şekilde uygulama gerekmektedir. Bu sebeple profesyonel bir ekipten yardım almak en doğrusudur.

ATIŞ POLİGONU SES YALITIMI

Ateşli silahlardan çıkan yüksek sesin kapalı mekanda yankılanması ile kullanıcıların ve çevrede yaşayan insanların rahatsız olmasına sebep olurlar. Bunu engellemek için ses izolasyonu yapmak elzemdir.

Atış Poligonu Ses Yalıtımı Malzemeleri

Atış poligonlarında ortaya çıkan yüksek sesi absorbe etmesi için duvar ve tavanda güçlü ses izolasyon önlemleri almak gerekmektedir. Bariyerli akustik sünger, süngerpan, heraklite ahşap paneller gibi malzemeler bu alanlarda sık kullanılan ürünlerdir. Bunun yanında zemin için uygun malzemeler ile ses izolasyonu yapılabilmektedir. Atış poligonlarında kullanılacak malzeme seçilirken olası kazaların zararını önlemek için merminin sekmesini önleyecek şekilde planlama yapılmalıdır. Bu alanlarda uygulama yapılacağında profesyonel bir ekibe danışmak gereklidir.

BATERİ ODASI SES YALITIMI

Müzik aletlerinden çıkan sesler bir yüzeye çarptığında katı maddelerden ve yüzeylerden kolayca geçebilen bir titreşim enerjisi haline gelir. Bu sebeple müzik odalarında bu titreşimin yayılmasını engellemek amacıyla sesi emen ses yalıtım malzemeleri ile doğru bir uygulama yapılması şarttır.

Bateri Odası Ses Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler

Bateri odalarındaki yüksek ses ve titreşimlerin yayılmasını önlemek için duvar, tavan ve zeminde ses yalıtımı uygulaması gerekmektedir. Bass küpü, bariyerli akustik süngerler, bondex süngerler ve basstrapler bass seslerini engellemek için idealdir. Yankıyı engellemek adına tavan ve duvarların belirli noktalarında kumaş kaplı paneller ve ses yutucu süngerpanlar kullanılır. Bunun yanında zemindeki titreşimleri emmek için akustik rulo halılar, çift lamineli ses yalıtımlı camlar ve ses geçirmez kapılar kullanılmalıdır.

PİYANO ODASI SES YALITIMI

Piyano sesinin kalitesi, içinde bulunduğu odanın boyutları ve düzenine göre şekillenmektedir. Küçük bir odada güçlü bir piyano dinlemek pek mümkün değildir. Hem sesi dinleyenleri rahatsız edecek kadar yüksek olur hem de sesin kalitesi bozulur. Bu sebeple büyük odalar için tasarlanmamış olan büyük piyanolarla çalışmak istiyorsanız odanızın buna uygun olacak şekilde akustik düzenlemesini yaptırmak zorundasınız.

Piyona İçin Ses Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Bir odanın piyanoyla ilgili akustiğinin en ihmal edilen yönlerinden biri zemindir. Ahşap zeminler, piyano sesini çok güçlü ve baskın hale getirebilir. Bunun yerine yere ses emici bir akustik halı döşemek iyi bir yöntemdir. Piyano sesinin dışarıya çıkmaması için duvar ve tavana gerekli ses yalıtımı uygulandıktan sonra yankı oluşabilecek mekanlarda akustik panel ya da süngerlerle müdahalede bulunmak gerekir.

YEMEKHANE SES YALITIMI

Yemekhaneler ve kafeteryalar hem çok sayıda insan topluluğu ağırlaması hem de yemek esnasında ortaya çıkan sesler dolayısı ile oldukça gürültülü ortamlardır. Bu mekanlarda kolay temizlenmesi nedeniyle genellikle seramik, cam, metal gibi sesi çok düşük bir oranla emen malzemeler kullanılmaktadır. Bu sebeple ortamda yankılanan ses kolaylıkla gürültüye dönüşmektedir. Ses yalıtımı ortamdaki gürültü kirliliğini azaltır ve misafirler için daha rahat bir yemek deneyimi sağlar.

Cafe Ses Yalıtımı

Cafelerde oluşan gürültüyü önlemek için atılacak ilk adım yankıyı engellemek olmalıdır. Duvara ve tavana yerleştirilecek akustik paneller istenmeyen ses dalgası yansımalarını yakalar ve dönüştürür. Bu panellerin dekoratif görünümünden yararlanarak şık ortamlar elde edilebilir.

TİYATRO SALONU SES YALITIMI

Tiyatro salonları bir performansın gerçekleştirildiği ve sesin bu açıdan oldukça önemli bir rol oynadığı mekanlardır. Bu alanlarda akustik, tiyatronun mimari tasarımı ile uyum içinde olmalı ve bu sebeple özel bir projelendirme süreci ile uyumlu şekilde hayata geçirilmelidir. Tiyatronun ses sisteminin konumunu hesaplamak ve bu şekilde bir proje ortaya koymak gerekmektedir. Ses sisteminden gelen sesin engellenmemesi büyük önem taşımaktadır.

Tiyatro Salonu Akustik Düzenleme

Yankılanma süresini optimize etmek için alanlardaki sert yüzeyleri gizlemek için metal kafes kullanılabilir. Genellikle ses emici kumaşlar, mineral yün veya köpük malzemeleri gibi gözenekli emici malzemeler veya rezonans emiciler ile birlikte kullanılır. Bunun yanında ahşap paneller tiyatro salonlarında en sık tercih edilen malzemelerden biridir.

( Sound Acoustic )